Jsme Mistři Evropy v TFA pro rok 2019

Čeští hasiči opět potvrdili, že v disciplínách TFA (z anglického Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije) na ně nikdo nemá.  Z 21. Mistrovství Evropy, které se konalo 8. a 9. června v německém Mönchengladbachu přivezli zlato jak v jednotlivcích, tak i v týmech.

Všech šest borců, kteří hájili barvy českých hasičů, přivezlo domů medaile. Ocenění sbírali jako jednotlivci ve svých kategoriích, tak ve štafetě. To jim přineslo i celkové prvenství a titul absolutních mistrů.

Úspěchy v závodech jednotlivců:

Jméno

Kraj

Kategorie

Medaile

nstržm. Michal Brousil

HZS Jihočeského kraje

30 – 34 let

zlatá

nstržm. Michal Přecechtěl

HZS Olomouckého kraje

40 – 44 let

stříbrná

nstržm. Marek Víšek

HZS Pardubického kraje

40 – 44 let

bronzová

nstržm. Tomáš Višnar

HZS Královéhradeckého kraje

35 – 39 let

zlatá

nstržm. Pavel Kouřík

HZS Plzeňského kraje

do 29 let

zlatá

nstržm. Vít Malenovský

HZS Jihomoravského kraje

30 – 34 let

bronzová

Bez rozdílu věkových kategorií a absolutním mistrem Evropy se stal Michal Brousil. Bronzovou příčku obsadil Pavel Kouřík.

Ve zlaté štafetě společně bodovali -  Michal Brousil, Michal Přecechtěl, Pavel Kouřík a Tomáš Višnar.

Video ze zlaté české štafety je na facebooku HZS ČR: https://www.facebook.com/1393223390917533/videos/630117674160295/

Co je vlastně soutěž v disciplínách TFA?

Název „TFA“ pochází z anglického „Toughest Firefighter Alive“ a volně se překládá jako „nejtvrdší hasič přežívá“. Jedná se o nejtěžší hasičskou soutěž, která svými podmínkami simuluje práci hasiče při zásahu.

Každý hasičů startuje v předepsané výstroji: kompletním třívrstvým zásahovém obleku, přilbě, zásahových rukavicích a zásahové obuvi s nasazeným dýchacím přístrojem v pohotovostní poloze. A absolvuje v předepsaných časových intervalech čtyři úseky.

Na mistrovství Evropy v Mönchengladbachu byla stejně jako na dalších soutěžích trať rozdělena do čtyř úseků. Závodníci plní jednotlivé disciplíny odděleně po úsecích, intervalovým způsobem:

  1. úsek – Běh s požárními hadicemi

Po startu soutěžící běží k připravené požární stříkačce, na ni napojí dvě hadicová vedení, která následně uchopí za proudnice a rozvine je. Spoje se mu nesmí rozpojit. Pak smotá dvě hadice, které odnese do boxu. Žádná část hadice nesmí z boxu vyčnívat.

  1. úsek – Hammer box, tunel, figurína a bariéra

Soutěžící doběhne k hammer boxu a palicí provede 80 úderů, tunelem pronese 20 kg závaží tam a zpět, transportuje 80 kg figurínu a na závěr překoná bariéru.

  1. úsek – Výstup na lešení

Čtyři nastavovací žebříky soutěžící opře o lešení, na které následně vystoupá a nahoře vytáhne 20 kg závaží. Cestou do cíle ještě napojí proudnici na monitor.

  1. úsek – Běh do 15. patra výškové budovy

Každé mistrovství si volí vlastní budovu, kam musí závodníci v co nejkratším čase vyběhnout. V Mönchengladbachu je to místní nemocnice.

Nicole Zaoralová