Odvaha, rychlost, přesnost a souhra byly symbolem disciplín v požárním sportu

MIstrovtsví České republiky profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu 2017, tedy 46. Mistrovství České republiky v požárním sportu družstev HZS ČR a 64. Mistrovství České republiky družstev Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu proběhlo ve dnech 25. - 27. srpna 2017 v Praze.

První soutěžní den, 25. 8. 2017, byl umístěn do atraktivního prostředí Výstaviště Praha - Holešovice, Výstaviště 67, druhý a třetí soutěžní den našli hasiči a hasičky zázemí v rozsáhlém sportovním areálu Olymp Centrum sportu MV, Za Císařským mlýnem 1063, Praha 7 (dále jen „Olymp“).

 

Odvaha a hbitost

První den byly na programu soutěže ve výstupu na cvičnou věž, kde se postupně divákům představily kategorie dorostenek a dorostenců, následně svůj um předvedla kategorie dobrovolných hasiček. Do 4. podlaží cvičné věže se vydali dobrovolní a profesionální hasiči, včetně družstva hostů HZS podniků a Slovenské reprezentace. Výstup na cvičnou věž v prostředí pražského Výstaviště přilákalo mnoho diváků. Doprovodný program doplnil celkovou sportovní i společenskou atmosféru.

Mistrovství ČR v požárním sportu bylo slavnostně zahájeno nástupem všech výprav, včetně rozhodčích. Zahájení se  účastnila např. náměstkyně ministra vnitra Monika Pálková, primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová,  ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen. Roman Hlinovský, generální ředitel HZS ČR genmjr. Drahoslav Ryba, radní pro bezpečnost hlavního města Prahy Libor Hadrava, první náměstek starosty Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jaroslav Salivar, starosta Městského sdružení hasičů Praha Martin Wagner, prezident Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky Alexandr Nejedlý.

Slavnostní zahájení okořenily ukázkou požárního útoku s hadicemi C a D děti ve věku 5-7 let ze Sboru dobrovolných hasičů Zličín.

 

 Rychlost a přesnost

Druhý soutěžní den byl pro sportovce i organizátory velmi náročný. V dopoledních hodinách proběhla soutěž v běhu na 100 m s překážkami, kde se na drahách postupně vystřídali ženy SDH, muži SDH a muži HZS ČR a družstva hostů. Po krátkém odpočinku a dekorování vítězů v běhu na 100 m s překážkami a ve dvojboji (součet času ve výstupu na věž a běhu na 100 m s překážkami) se hasiči a hasičky připravili na štafety 4 x 100 m s překážkami.

Na konci druhého soutěžního dne byl pro závodníky i organizátory připraven společenský večer, kde se o příjemnou hudební atmosféru postarala skupina Bontonband.

 

Týmová souhra a putovní proudnice míří do Liberce

Třetí soutěžní den byl ve znamení požárních útoků, které v sobě zahrnují rychlost, souhru i přesnost. V odpoledních hodinách bylo na programu vyhlášení vítězů ve štafetě 4 x 100 m s překážkami, nejlepších družstev v požárním útoku a celkové výsledky družstev. Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu 2017 slavnostně ukončil ředitel HZS hl. m. Prahy  brig. gen. Roman Hlinovský a předal pořadatelství pro rok 2018, formou putovní proudnice, řediteli HZS Libereckého kraje, plk. Luďkovi Prudilovi.

V kategorii žen se hned tři družstva předvedla skvělé výkony, které dosaženým časem překonaly hodnotu národního rekordu. SDH Komárovice 23,92 s, SDH Dolní Měcholupy 23, 38 s a  SDH Chválenice 23,16 s.  Národní rekordy eviduje Generální ředitelství HZS ČR. Podmínky pro uznání národních rekordů vychází z pravidel požárního sportu vydaných GŘ HZS ČR. Oproti tomu soutěže dobrovolných hasičů v požárním sportu se řídí Směrnicemi sportovních hasičských soutěží.

Celkové výsledky družstev Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu Praha 2017

Nejlepším družstvem v kategorii žen SDH v požárním sportu se staly ženy z SDH Chválenice (Plzeňský kraj), které obhájily loňské prvenství. Stříbro si vybojovaly ženy z SDH Komárovice (Zlínský kraj) a bronz získaly ženy SDH Dolní Měcholupy (hl. m. Praha).

Mezi družstvy SDH mužů si titul Mistra ČR v požárním sportu odváží SDH Zbožnov (Pardubický kraj), který vyrovnanými výkony obhájili loňské prvenství, před druhým družstvem mužů z SDH Žebnice (Plzeňský kraj). Třetí místo získalo družstvo mužů SDH Michálkovice (Moravskoslezský kraj).

HZS Moravskoslezského kraje obhájilo loňské prvenství v celkovém hodnocení družstev. Na stříbrnou pozici se probojovali profesionální hasiči z HZS Plzeňského kraje a bronz patří družstvu HZS Zlínského kraje.

Celé Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu proběhlo v nádherné sportovní atmosféře, za horkého letního počasí, v příjemných prostorách pražského Výstaviště  a sportovního areálu Olymp. Mistrovství se zúčastnilo 33 družstev mužů a 17 družstev žen, to je 500 soutěžících. O cenné kovy bojovalo také 68 jednotlivců v kategorii dorostu a 48 jednotlivců mužů a žen.

 

 Výsledky jednotlivých disciplín požárního sportu, celkové výsledky, fotogalerie  a další informace :  www.mrps2017.cz

 

kpt. Ing. Ivana Svitáková                                                                                                                                                Jaroslava Čečrdlová, Ph.D.

Mediální skupina HZS hl. m. Prahy                                                                                                                                Tisková mluvčí SH ČMS

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                                                                                                                                        731 328 859

                                                                                                                                                                                        Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.