V sobotu 2. března se v tělocvičně na stanici HZS Příbram uskutečnil druhý ročník halové soutěže ve výstupu na cvičnou věž pomocí hákového žebříku. 

Na úvodním nástupu přivítal závodníky i hosty náměstek ředitele HZS Středočeského kraje pro integrovaný záchranný systém a operační řízení plk. Ing. Miloš Hladík. Přítomné pozdravili také středočeský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví JUDr. Robert Bezděk, CSc., a místostarosta města Příbrami Ing. Martin Buršík, MBA.

Soutěže se účastnilo nejlepších čtyřicet závodníků a závodnic z celé České republiky. Ve startovním poli byli tentokrát i reprezentanti německého klubu Germanfiresport. V základním kole měl každý z účastníků tři kvalifikační pokusy. Do finálové části postoupilo nejlepších šestnáct mužů a osm žen. O konečné pořadí se v obou kategoriích bojovalo vyřazovacím způsobem formou „pavouka“, do kterého byli závodníci nasazeni podle časů z kvalifikace.

Nejlepším mužem a zároveň i majitelem putovního poháru se stal Vladislav Filip z HZS Kolín, který převzal putovní pohár od loňského vítěze Davida Dopiráka z HZS Domažlice. Mezi ženami na věži kralovala světová rekordmanka v běhu na 100 metrů s překážkami Šárka Jiroušová z SDH Poniklá, která tak bude po Kamile Bartoškové z Horní Cerekve na rok opatrovnicí putovního poháru.

V obou kategoriích byly vyhodnoceny také absolutně nejlepší výkony závodního dne. Nejrychlejší mužský čas zaznamenal opět Vladislav Filip, kterému se časomíra v druhém kvalifikačním běhu zastavila na hodnotě 13,65 s. Za svým úvodním rekordem z roku 2018 tak kolínský borec zaostal o šest setin sekundy. Historické tabulky se však přepisovaly v kategorii žen, kde stanovila nový rekord časem 7,62 s Šárka Jiroušová, čímž zlepšila loňský zápis Bartoškové o 24 setin.

Soutěž připravil Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci se Sdružením hasičů Čech, Moravy a Slezska a Hasičským sportovním klubem Příbram z.s. Poděkování za přípravu i hladký průběh závodu patří všem organizátorům. Sponzorům a partnerům děkujeme za podporu při uspořádání této akce.

mjr. Bc. Pavel Maňas
ÚO Příbram
HZS Středočeského kraje