Byl to loni na podzim obrovský úspěch, když dobrovolní hasiči z Čikova zvítězili v prestižním seriálu Extraligy České republiky v požárním útoku a stali se tak nejlepšími hasiči v republice. Domů do Čikova se tehdy vraceli podobně jako hokejisté z Nagana. Jaká bude sezona 2023? SDH Čikov se letos za obhajobou titulu nevydá.
„Z našeho týmu už jen dva nejsou tatínci. Máme děti a chceme být s nimi, a to bere čas. Úplně zabalit to nechceme. Chystáme se objet závody extraligy na Vysočině a některé závody Ždárské ligy a možná se objevíme na nějaké pohárovce,“ prozradil Ondřej Lukeš, člen hvězdného čikovského týmu.
Čikov v loňském roce vyhrál Žďárskou ligu a Extraligu ČR v PÚ především díky svým zkušenostem a vyzrálosti týmu. Nešli za vítězstvím za každou cenu a výsledkem bylo vítězství v jediném závodě, ale čikovské hasiče zdobila především vyrovnanost. Čikov všechny soutěže extraligy dokončil a ve všech závodech bodoval, což se v 25leté historii stalo teprve potřetí. Vyjma jednoho závodu vždy dosáhli času pod 17 vteřin, ten nejlepší padl v Chotěmicích, a to 16,17. Vítězství získal Čikov na legendární trati v Radíkově. „To byl můj sen tady vyhrát, Rudíkov to je Mekka extraligy,“ dodal Ondřej Lukeš. Naopak nejhorší byl pro Čikov víkend v Letohradu, odkud ze dvou závodů dovezl pouhých šest bodů. To byl ovšem jediný výpadek.
Čikov je relativně malá vesnice, a tak se tu závodní tým rekrutuje z hasičů nejen z Čikova, ale z blízkého okolí (Jasenice, Kamenná, Tasov). A jak dál s hasičským sportem v Čikově? „Bohužel, s nástupci je to složité…,“ říká Ondřej Lukeš. Nicméně za těch 18 sezon jsme mimo Extraligu Žďárskou ligu vyhráli Velkou cenu Blanenska, obsadili jsme 3. místo na Jihlavské Open lize, 3. místo na Třebíčské lize, ze závodů na 2B máme bednu ze závodu v Širokém Dole, z Babického October Cupu, vyhráli jsme noční v Mladoňovicích, skončili jsme druzí ve Vraníně, v Českém Rudolci, kam vždy jezdila celá špička z Vysočiny, vyhráli jsme domácí závod v rámci Žďárské ligy, v Kněžicích jsme dali 15,98. Určitě je být na co pyšný, bude na co vzpomínat.
Letošní extraliga začíná 3. června v Chotěmicích a třikrát zavítá na Třebíčsko – 17. června Petrovice, 18. června Čechtín a 5. srpna Budíkovice. Takže minimálně na těchto závodech by se měl vítěz Extraligy ČR 2022 SDH Čikov představit.

zdroj: Horácké noviny, 6. 4. 2023, č. 14, str. 18