V sobotu 22. dubna se na centrální hasičské stanici Příbram uskutečnila halová soutěž ve výstupu do čtvrtého podlaží cvičné věže pomocí jednohákového žebříku. Šestý ročník netradiční soutěže ozdobily rekordy v kategoriích mužů i žen. Po krátkém nástupu a uvítání všech závodníků začalo soutěžní klání, do kterého se letos přihlásilo 43 závodníků, z toho 34 mužů a 9 žen. V základním kole předvedl každý soutěžící tři pokusy, ze kterých o postupu a nasazení do další fáze závodu rozhodoval nejlepší z nich. Do vyřazovacích rozběhů se kvalifikovalo šestnáct mužů a čtyři ženy. Následným systémem pavouka pak postupovali pouze ti nejlepší, kteří se nakonec utkali o kovy nejcennější.
Mezi ženami opět obhájila prvenství z minulých let Kamila Bartošková z SDH Horní Cerekev. Navíc časem 7,42 s, který byl nejen nejlepším ženským výkonem dne, ale zároveň i novým rekordem trati, když svůj vlastní zápis z loňska vylepšila o jednu setinu sekundy. Ve finálovém rozběhu porazila Lucii Ledvinovou z SDH Úněšov, která se tak mohla těšit ze stříbra. Na třetím místě se umístila Anna Umnerová z SDH Dobřany.
Mezi muži se o překvapení postaral Marian Rerko z HZZ Poprad. Při jeho pokusech se časomíra vždy zastavila pod čtrnácti sekundami. Ve třetím pokusu pak slovenský borec časem 13,31 s vytvořil nový rekord příbramského halového mítinku. Ve finálovém rozběhu se s ním o zlatou medaili utkal Jan Vyvial z HZS Moravskoslezského kraje, ale Rerko dominoval i ve svém posledním vystoupení. O zbylé místo na stupních vítězů svedli souboj kolegové z HZS Moravskoslezského kraje Pavel Krpec a Daniel Klvaňa, cenný bronz vybojoval Krpec. Až dosud historickým tabulkám kraloval letos „bramborový“ Klvaňa, který ve finále v roce 2021 zastavil časomíru na hodnotě 13 a půl sekundy.
Nejlepším Středočechem byl trochu překvapivě domácí Pavel Maňas, který časem 14,35 s skončil celkově na 9. pozici – a to i přesto, že jako organizátor soutěže původně startovat vůbec neměl.
Při slavnostním nástupu s vyhodnocením převzali vítězové poháry a hodnotné věcné ceny z rukou ředitele územního odboru Příbram plk. Ing. Tomáše Horváta, Ph.D., a starosty SH ČMS OSH Příbram Bc. Václava Jankovského. Nechybělo ani tradiční vyhodnocení nejrychlejšího ženského a mužského pokusu, což si jejich držitelé za rekordní zápisy dvojnásob zasloužili, a také předání putovních pohárů.
Soutěž připravil Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci se Sdružením hasičů ČechMoravy a Slezska a Hasičským sportovním klubem Příbram z. s. Poděkování za přípravu i hladký průběh závodu patří všem organizátorům a rozhodčím. Sponzorům a partnerům děkujeme za nejen finanční podporu při uspořádání této akce.
 
mjr. Mgr. Kristýna Vojtíšková
foto: Jan Koutek