Před sto lety se staly hasičky z Obrub prvním ženským sborem. Letos byly u dalšího milníku. Jako nejstarší ženské družstvo jsou v České knize rekordů. Sbor dobrovolných hasičů Obruby je součástí života v obci na Mladoboleslavsku už 141 let. Letos slaví stovku jejich ženský sbor. Pamětníci jeho vzniku už nežijí, ale od roku 1918 evidují historii jednatelské knihy. V nich je zápis z roku 1924 o založení prvního ženského hasičského odboru na tehdejším okrese Soboteckém. Členkami se staly zejména manželky hasičů z mužského sboru. Bylo jich třináct a poprvé cvičily 13. července na Rovni. Byla to tehdy velká sláva. „Sklidily obrovský ohlas a sbory z okolních vesnic na ně navázaly v zakládání ženských odborů,“ přiblížil Pavel Sedláček, jednatel Sboru dobrovolných hasičů Obruby.
 
Utajený útok na rekord
A velká sláva Obruby potkala i letos. Kořeny jejího příběhu jsou staré jedenáct let. Tehdy sbor slavil 130 roků a Pavla Sedláčka napadlo dát znovu dohromady ženské družstvo, které soutěžilo v 70. a 80. letech minulého století, aby v rámci oslav předvedlo, jak požární útok vypadal kdysi. Podařilo se to zčásti. Některé členky týmu byly zrovna nemocné, takže je doplnily ženy mladších ročníků. V letošním stém roce výročí ženského sboru za tehdejšími členkami přišel znovu. „Nejdřív říkaly, že jsem blázen, když chci, aby skoro v osmdesáti letech běhaly po hřišti. Daly si podmínku, že když půjde ta nejstarší, tak to zkusí všechny,“ popsal jednatel.
Jelikož nejstarší téměř pětaosmdesátiletá členka je jeho teta, měl přemlouvání přece jen snazší. „Sázel jsem na to, že mě v tom nenechá,“ usmívá se jednatel. A opravdu nenechala. Ženské družstvo se znovu sešlo a nepodcenilo ani přípravu. Původně byl v plánu jeden trénink, nakonec z toho byly tři přípravné víkendy. „Už na tom prvním bylo vidět, že to zvládnou. Když jsem viděl zapálení, jak vymýšlejí strategii, byl jsem si skoro jistý, že se vše podaří,“ vzpomíná Pavel Sedláček, který ženám neprozradil, že půjde o víc.
Na soutěž totiž pozval zástupce Agentury Dobrý den, protože chtěl, aby se sestava pokusila o rekord a zápis do České knihy rekordů v požárním útoku jako nejstarší družstvo žen. Podařilo se mu to utajit téměř před celou obcí, nechtěl ženy znervózňovat.
 
Den plný dojetí
V den D si ženy oblékly černé tepláky a od starosty dostaly tričko s básničkou, kterou pro ně složil. „Nejsme žádná stará garda! Jsme holky z Obrub, stále prima parta, která když se pro věc nadchne, i požární útok ještě zvládne! Výhodu však jistě máme, že již nikam nespěcháme. Chceme být první, to se ví, avšak zdraví je pro nás přednější, proto děj se vůle boží. Hlavně ať jsme stále holky svěží!“
Každá měla na tričku i své jméno. To byl pro ženy první okamžik dojetí. Zatím netušily, že jeho největší dávka teprve přijde. I když měly původně připravit jen ukázku, nakonec se zapojily do okrskové soutěže a provedly dva požární útoky. Když měly ten druhý za sebou, přivolal je moderátor a komisař z Agentury Dobrý den oznámil, že byly úspěšné a splňují všechny podmínky k zapsání rekordu. „Požární útok provedlo sedmičlenné družstvo žen s věkovým průměrem 71,96 let a součtem věku 503,75 let. Nejstarší člence bylo 84 let 8 měsíců a 9 dní. Útok v souladu s pravidly požárního sportu v čase 1:17,18 minut provedly: Jarmila Bočková, Vlasta Folprechtová, Miroslava Vignerová, Libuše Lamačová, Miluše Trnková, Jana Lislerová a Iva Bártová. Český rekord byl do České databanky rekordů zaregistrován v sobotu 27. dubna 2024 v obci Obruby,“ přiblížil Luboš Rafaj z Agentury Dobrý den.
„Nejdřív mi chtěly nabančit páskem, ale pak uznaly, že jsem udělal dobře, když jsem jim nic neřekl, protože by jim nervozita nedovolila běžet,“ popsal jednatel. Zážitek umocnilo i to, že se na akci sešlo hodně diváků, sledovalo ji kolem tří stovek lidí. „Byla tam úžasná atmosféra, všichni družstvu fandili, skandovali. Obruby po sto letech stanuly na historickém milníku a postaraly se o to zase ženy – před sto lety první družstvo, dnes rekordmanky,“ zhodnotil Pavel Sedláček, který je velkým patriotem celého regionu.
 
Nezapomenutelný zážitek
„Absolutně jsme to nečekaly. Braly jste to tak, že se nám to buď povede, nebo ne, o nic nejde, je to legrace. Když jsme se dozvěděly o rekordu, byly jsme naměkko. Přišel za námi asi desetiletý chlapec, podal nám ruku a gratuloval, jak jsme byly dobré. To bylo moc milé,“ líčila Vlasta Folprechtová, která byla v družstvu na pozici strojnice.
U hasičů je 48 let. Z rodiny nebyla jediná, požárníkem byl i manžel a bratr, dnes pokračuje její vnuk. Na požárním sportu má nejraději zábavu a dobrou náladu, což přinesl i pokus o rekord. „Máme do smrti na co vzpomínat,“ uvedla Vlasta Folprechtová.
 
autor: Eva Jarošová spolupracovnice MF DNES
zdroj: MF Dnes - Střední Čechy, 9. 5. 2024, str. 16