Ve dnech 27. - 28. 10. 2018 se v Hotelu Přibyslav ve městě Přibyslavi konal kurz trenéru hasičského sportu III. stupně – obecná část, který spolu s námi absolvovalo 52 účastníků 

a řádně ho ukončilo závěrečnou zkouškou.

K úplnému dokončení trenérského kurzu bylo nutné zúčastnit se jeho praktické části, která byla připravena na sobotu 16. 3. 2019. Ta se konala až v daleké Ostravě, a proto jsme se dva zástupci teplického okresu, kteří jsme absolvovali obecnou část kurzu, vydali na cestu už v pátek. V sobotu ráno jsme se všichni sešli v Ostravě před Atletickou arénou, a po vstupu dovnitř už jsme se potom, myslím, skoro my všichni trenéři pralesní ligy cítili jako Alenka v Říši divů.
Rozdělili jsme se na tři skupinky, a jako první nás čekal český reprezentant hasičského sportu
z mistrovství světa, Pavel Krpec. Pavel všem ukázal 100 m s překážkami od startu až do konce, krok po kroku, upozornil co je třeba, na co dát pozor, jak své svěřence vést k tomu, aby disciplínu co nejlépe zvládli, a pomoc jim k co nejrychlejšímu času.

V další části jsme přejeli do Poruby, kde na nás čekal trenér české reprezentace disciplíny výstup na věž. Pro většinu z nás to bylo první setkání s touto disciplínou v takové blízkosti
a dostali jsme také šanci si vše vyzkoušet.

Po návratu zpět k aréně jsme se naobědvali v místní restauraci a následně začala třetí závěrečná část v atletické hale. Tam nás přivítal trenér české reprezentace Radim Juřena. Jeho snahou bylo poradit nám jak přistupovat k našim svěřencům, předat své zkušenosti, tipy z čeho by se měl trénink skládat, ukázky různých cviků, včetně zkoušení si jich.

Všechny tyto části byly opravdu zajímavé, daly by se poslouchat mnohem déle, přednášející byly moc příjemní, a i přes úspěchy, kterých se jim podařilo dosáhnout, velice skromní. Trochu této pokory by v sobě měli najít všichni.

Trenérský kurz byl opravdovým přínosem a snad se nám všem podaří využít jej, jak nejlépe to půjde, a to připravit naše svěřence k co největším úspěchům a k tomu, aby i oni zůstali takto skromní a uctiví ke svým soupeřům.

Zároveň bychom přáli všechno vidět a slyšet hlavně těm, kterých se to týkalo, našim závodníkům.

Kamila Trojková

trenér požárního sportu III. stupně