Během odpoledne druhého soutěžního dne Mistrovství ČR profesionálních a dobrovolných hasičů v požárním sportu v Ústí nad Labem 2019 se představily ženy a muži SDH a profesionální hasiči ve štafetách 4 x 100 metrů s překážkami.

V kategorii žen SDH jsme zažili mistrovskou premiéru překonání domečku na prvním úseku štafety.  Na medailových pozicích se umístila družstva 1. SDH Poniklá (62,82s) 2. SDH Morkovice (63,87s), 3. SDH Michálkovice (64,09s). To v součtu bodů znamená, že před zítřejší závěrečnou disciplínou, požárním útokem, je na průběžném 1. místě SDH Poniklá před Michálkovicemi a Českou Bělou.

Vítězství v kategorii mužů SDH si vybojovalo SDH Zbožnov (56,54) , druhé místo obsadil SDH Dobrá (56,87) a bronz si odnese SDH Mistřín (58,41). V průběžném pořadí vede Mistřín. A o druhou příčku se dělí hned čtyři týmy. Zbožnov, Závišice, Dneboh, Dobrá.

V kategorii profesionálních hasičů novým národním rekordem zvítězil HZS Moravskoslezského kraje v čase 52,84s. Tým ve složení Daniel Klvaňa, Tomáš Drobisz, Richard Svačina a Pavel Krpec zlepšil čtyři roky starý rekord. Stříbrnou příčku vybojoval HZS Královéhradeckého kraje v čase 53,63 s, a třetí skončil HZS Zlínského kraje s časem 55,67 s. V průběžném hodnocení vede Moravskoslezský kraj před Královehradeckým a Plzeňským.

V prvním úseku štafety překonává soutěžící hasič tzv. domeček, na druhém úseku bariéru o výšce 2 m, překážkou třetího úseku je kladina dlouhá 8 m, široká 18 cm a vysoká 1, 2 m v kombinaci s hadicemi. Na čtvrtém úseku musí hasič pomocí hasicího přístroje uhasit hořící kapalinu v nádrži. Štafeta je divácky velmi atraktivní disciplínou, štafetový kolík nahradí hasičská proudnice.